Adsense Gelir Arttırma Yöntemleri

Türkiye’de Google Adsense

Google Adsense Reklam sistemini kullanan biri olarak Türkiye’de bir çok profesyonel ve amatör sitelerin Adsense reklamlarını kullandığını ve bu reklamları maalesef hatalı kullandıklarını fark ettim. Aslında Google Adsense kullanıcılarını defalarca uyarmasına ve anlatmasına karşın sanırım site sahipleri günlük iş yaşamları neticisinde site tasırımlarını ve ayrıntılarını değiştirirken Adsense reklamlarını güncellemeyi veya değiştirmeyi unutuyorlar.

Detaylara girmeden önce bu yazımda insanları, zorla reklama tıklatma veya video önüne reklam koyma gibi insanları sinir edecek ve adsense hesabınızı engelleyebilecek taktikler vermeyeceğimi belirteyim.

Renklere Dikkat!

Google Adsense reklamlarını kullanırken reklamların Zemin, Başlık, Link, Alt Başlık gibi renkleri sitenizin renkleri ile birebir aynı renk kodları ile uyumlu olması gerekir. Bu yöntemi kullanmadan önce ve kullandıktan sonra adsense gelirlerinde %30 dan fazla artış söz konusu oldu. İnsanlara zorla veya zorunlu reklam tıklatmak adsense politikalarına aykırı olsa da renkler ile kandırma, yanıltma gibi hem sorun yaratacak, hem hesabınızın engellenmesine sebep olacak sorunlardan kurtulmuş olursunuz.

Adsense gelirlerinin büyük bir çoğunluğu resim, flash gibi daha dikkat çekici reklamlardan ziyade linkler ve metin reklamlarından gelmektedir.

Ayrıca söylemekte var. Türkiye’de bir çok reklam veren firma maalesef düz reklamlar yayınladıklarından adsense’e alternatif olarak kullanarak daha fazla gelir elde ettirmesi mümkün değildir. Bu yüzden aşağıda yer alan şartları diğer reklam veren firmalarda yapabiliyorsanız onları da kullanarak Adsensin tek sayfada 3 reklam kuralını da aşmış olursunuz.

Reklam Konumları

Bir blog sitesi oluşturduysanız reklam yerleri oldukça önemlidir. İnsanların göz zevkini bozmadan reklam yerleştirmeniz önemlidir. Aşağıda ki alanlara reklam yerleştirmeniz gelirlerinizi arttırmanızı sağlayacaktır.

  • Sidebar dediğimiz yan bölümde site açılış ekranında aşağı kaydırmadan görünecek bir alana
  • Yazı başlangıcının hemen sol kısmına kare 300×250 boyutlarında reklamlar
  • En çok gelir elde edeceğiniz site ortasına renkler ile uyumlu farklı boyutlarda reklamlar
  • Konu bitiminde yorumlar bölümü ile makale arasında yer alan kısım oldukça etkilidir. Toplumun facebook üzerindeki etkisi sonucu paylaşılan bir şey için yorum yapılmış mı merakı sebebi ile bu geçiş ekranında ki reklamların tıklanma oranı yüksektir. Yine bu araya benzer yazılar eklentileri seçenekleri koymanız site görüntüleme trafiğini arttıracaktır.
  • Sitenin görüntüsünü bozmayacak ise üst logo kısım karşısı uygundur.
  • Sitenin en alt kısmı en az görüntülenen kısmıdır buraya reklam koymamanız yerinde olur.

İlgi Alanları ve İçeriğe Dayalı Reklamlar

Google Reklamlarının tıklanma katsayısını artıran en büyük etmenler İlgi alanı ve İçeriğe dayalı reklam türleridir. Yazdığınız yazılar reklam potansiyelinin düşük olduğu bir konu üzerine ise…
Örneğin “Gemicilik” gibi. Gemicilik konusunda reklam verenlerin az olduğu yerde kullanıcılar sitenize girdikçe çeşitlilik konusunda aynı reklamlara maruz kalacaklarından tıklanma oranı düşecektir. Yazdığınız makaleler arasına gemicilikte teknoloji konulu bir makale yazmanız o sayfa üzerinde içeriğe dayalı reklamların verilmesinde teknolojiyi ilgilendiren konularda da okuyucu ilgisine yakın reklam öğelerinin gösterimini sağlayabilirsiniz. Böylece reklam çeşitliliği ve gösterimi fazla olacağından tıklanma ve gelirlerde ciddi artışlar olacaktır.

Hangi Reklamlar Yayınlanıyor?

Sürekli web sitenize girip çıkan insanlara hangi reklamların gösterildiğini bilmeniz kolay olmayabilir. Kullanıcıların çoğu kendi ilgi alanlarına göre reklam sunumu yapıldığının farkına varmayabilir. Aşağıda ki gibi bir durumla karşılaşmanız mümkün 🙂

Adsense hesabı üzerinden Reklamlara izin ver veya engelle başlığı altında web siteleriniz de yayınlanan reklam öğlelerini görebilirsiniz. Örneğin web siteniz sadece Türkiye kullanıcısını ilgilendiren ve yurt dışından trafik almayan bir site ise burada ki İngilizce reklam öğelerini engelleyebilirsiniz. Yine Terör örgütü propagandası yapan siyasal parti reklamlarını, Hristiyan Misyonerliği yapan web sitelerine ait reklamları da isteğinize göre engelleyebilirsiniz. Böylece yukarıda ki resimde yer alan sorunlar ile karşılaşmamış olursunuz.

Bu ve buna benzer küçük detaylar size adsense üzerinden gelirlerinizi arttırmanız da fayda sağlayacaktır.

 

Son Yazılar

Telefon İnternet Kullanımında Veri Tasarrufu Sağlama

Mobil İnternet Paketiniz Hemen Bitiyor Mu? Ay sonuna kadar paketiniz yetmiyor mu? Son aylarda çok fazla veri mi tüketiyorsunuz? Bu soruların nedeni her zaman siz...

WordPress Eklenti & Tema Türkçe Dil Dosyaları

Web üzerinde uzun yıllar wordpress kullanmış biri olarak bir çok eklenti ve temaların Türkçe Dil Dosyalarını çevirme gibi bir huy edinirim. Biraz milliyetçi bir huyum...

Ofis Çalışanları İçin Yardımcı Programlar

Ofis içerisinde çalışan yada bilgisayar ile çok haşır neşirseniz eğer iş yaşamınızda kullanabileceğiniz bir kaç uygulamayı tavsiye etmek gerekli diye düşündüm. Bu tür programları kullanmak...

Hepsiburada.com Şikayet Var!

Eminim sizde hepsiburada.com ile yada farklı E-Ticaret siteleri ile sorun yaşadınız ve sorununuzu nasıl çözeceğinizi ararken şikayetinizin çözümü için buraya geldiniz. Merak etmeyin haklıysanız...

Related articles

Yorum Bırak

Please enter your comment!
Please enter your name here