Cep Telefonu Şarj Süresi Nasıl Uzatılır?

0
795

Eğer sizde benim gibi cep telefonunu fazla kullananlardan biri iseniz size tavsiye edeceğim şarj süresi uzatma hakkında bilgiyi aklınızda bulundurmayı ihmal etmemeniz gerekli.

Bazen acil durumlarda telefonunuzu şarj etme imkanının bulamayacağınız günlerde pilinizin uzun gitmesini telefonunuzun acil durumlar için açık kalmasını sağlamanız gerekebilir. Malumunuz günümüz koşullarında yoğun olarak kullanılan cep telefonlarının günlük pil ömrüne sahip oluyorlar.

Detay vermeden önce kendi pil ömrü performansım arasında ki farkı anlatmak isterim.

Telefonu yoğun kullanan biri olarak cihazdan 150 den fazla uygulama mevcut. Bunlar arka planda çalışan çalışmayan bir çok uygulamadan oluşuyor. Normal şartlar altında telefonu pek kullanmadan 5 saat sürede %22 lik bir pil tüketimi söz konusu oldu.

Ancak gerekli tedbirleri aldığımda 5 saatlik bir sürede yine telefonu az kullanarak %14 lük bir tüketim elde ettim. Yani %40 a varan bir performans sağlamış oldum.

Gelelim öneriye

Şarj Süresi Nasıl Uzatılır? Neler Yapılabilir?

Aşağıda ki adımları sıra ile uygulayınız.

  • Dışarıdaysanız Bluetooth, GPS, Wi-fi, NFC ağlarını kapatın. İnternet paketi kullanmıyorsanız Hücresel Veriyi kapatınız.
  • Ekran Işığını Mümkün mertebe güneşte görebileceğiniz minimum seviyeye indiriniz. Güneş olmayan havalarda en alt kademede bırakabilirsiniz.
  • Telefonunuzu Pil bölümünden Pil Tasarrufu Moduna Alınız.
  • Clean Master yada benzeri bir uygulamayı telefonunuzda sürekli bulundurunuz. Bu uygulama Uygulamalarınızı uyutmaya, Gereksiz Verileri temizleme, Telefonunuzun Bellek yani RAM’i temizleme gibi özellikleri mevcut.
    (Eğer telefonunuzu gün içerisinde şarja ihtiyacınız olacağını tahmin ediyorsanız şarjdan çıkarmadan önce pil tasarrufu modunda çalıştırarak tüm uygulamaları uyutun. Bu işlemi şarjda yapmanızı öneriyorum çünkü aşırı pil tüketen bir işlemdir. ) Şimdi uygulama içerine girerek öncelikle Telefonu hızlandır deyin.

Bu işlem ile piliniz minimum seviyede tüketim ile idare edebileceksiniz.

Şarj durumuna kadar telefonunuzu pil tasarrufu modundan çıkarmamaya dikkat ediniz.

Bilmeyenler için mantığını size anlatayım

Telefonu öncelikle pili aktif olarak tüketen faktörlerin baştan kapattık. Daha sonra Telefonumuzu Tasarruf moduna aldık ve Clean Master yada benzeri uygulamalar ile hali hazırda çalışan uygulamaların pil tüketimini sonlandırdık. Android tüketim modu dışında uygulamları sonlandırsanız dahi tekrar çalışır. Ancak bu şekilde işlem yaptığınızda pil tasarruf modu aktif ise tekrar çalışmayacağından minimum seviyeye indirmiş olduk.

Bol tasarruflu zamanlar dilerim efenim 🙂

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here