Google Nexus Cihazlara Android 6 Kurulumu

-Bu yazıda yer alan anlatımlar yurt dışından elde edilen bilgiler doğrultusunda hazırlanmış olup kendi telefonum için uyguladım ve başarıya ulaştığım için paylaşılmıştır.

-Bu yükleme işlemini başarılı bir şekilde yaptığınızda cihazınız servis dışı kalmaz.

-İşlem sırasında USB Bağlantılarınızı işlem uzun sürse dahi lütfen çıkarmayınız.

-Doğabilecek olan zararlandan sorumlu tutulamayacağımı bildiririm.

Bu kurulum Galaxy Nexus, Nexus S, Nexus 4, Nexus 5, Nexus 6, Nexus 7, Nexus 8, Nexus 9, Nexus 10 ve Nexus Player cihazları için geçerlidir.

Gerekli Olan Programlar

  1. Nexus Root Tolkit v. 2.0.5 (Nasıl İndirilir : Bağlantıya tıkladıktan sonra alt bölümde yer alan Download bölümünden yeşil butona tıklayınız. Gelen ekranda orta kısımda bulunan yeşil Begin Download butonuna tıklayınız ve gösterilen saniye aralığını bekleyiniz. (8 saniye) Yeşil alan genişledikten sonra butona tekrar basarak uygulamayı indiriniz ve kurulumu yapınız.
  2. Orjinal Android 6.0 (Android M) (Nasıl İndirilir : Siteye girdiğinizde alt bölümlerde cihanızın modeline göre en son satırda bulunan güncel sürümü indirmeniz gereklidir.)

Güncelleme

Güncellemeye başlamadan önce telefonunuzda fotoğraflarınız, kişileriniz gibi önemli dosyalarınızın yedeğini almanız gereklidir. Güncelleme sonrası tüm dosyalar silinecektir.
  • Telefonunuzun Ayarlar menüsünde alt tarafta bulunan Geliştirici Seçenekleri ni açın ve Aktif edin. (Seçeneği görmüyorsanız eğer Telefon hakkında bölümüne girerek Derleme numarası menüsünün üzerine 7 kere basınız.)
  • USB Hata ayıklaması seçeneğini aktif edin.
  • USB Kablosunu bağlayın.
  • Bağlantı ile ilgili gelen uyarıyı açın ve MTP bağlantı türü seçili ise seçeneği kaldırın.

Nexus Root Tolkit programını kurduktan sonra karşınıza aşağıda ki gibi bir ekran gelecek
Bu ekranda cihanız USB ile bağlı ise otomatik olarak bilgileri gelecek. Doğruluğunu kontrol edin.
Eğer bilgiler yok ise cihazınızın modelini ve android sürümünü seçiniz ve Apply butonuna basınız. (Sürüm bilgisi için telefonunuzun Ayarlar > Telefon Hakkında bölümünde Model Numarası ve  Derleme Numarası bilgilerinden öğrenebilirsiniz.

Seçim yapıldıktan sonra karşınıza 2 yada 3 seçenekli bir otomatik yükleme seçeneği gelecek eksik yüklemeler kırımızı ile güncel olanlar yeşil ile belirtilecek tek seçenekli butona basarak eksik seçeneklerin otomatik olarak eklenmesini sağlayabilirsiniz. Yükleme sonrası aşağıda ki ekran gelecek

Bu ekranda İnitial Setup bölümünde bulunan Full Driver İnstallation Guide… seçeneğine basınız.

Gelen ekranda Step 3 seçeneğine tıklayınız ve Google Drivers butonuna tıklayarak gelen ekranda Google Driver sürücülerini yükleyiniz.

Ana Menüye geri dönün ve daha önce indirmiş olduğumuz Orjinal Android 6.0
(Android M) dosyasını masaüstüne yada uygun bir yere zip dosyasından çıkartınız.

Telefon bağlı iken cihaza yeni sürümü yükleyebilmek için Bootloader dediğimiz cihaz kilidini açmak gerekli.

Bunun için Ana ekranda bulunan UnlookBootloader menüsü altında yer alan Unlook butonuna tıklayınız. Cihaz kapanacak ve açılacak bu arada bazı bilgiler ekrana yansıyacak. (Biraz zaman alabilir ancak USB kablosunu kesinlikle cihazdan çıkarmayınız.) Cihaz açılırken Google logosu altında bir açık kilit simgesi belirecek bu işlemin tamamlandığını gösterir.

Artık cihaza yükleme yapabiliriz.

Ana Menüde  Restore/Upgrade/Downgrade menüsü altında Flash Stock+Unroot seçeneğine basınız.

-Cihazınıza yükleme yapabilmeniz için kilidi açmanız gerektiği hakkında bilgi alacaksınız. Kilit açıldığı için Tamam deyip devam edebilirsiniz.

Gelen ekranda yükleme seçenekleri yer alacak son sürümü el ile indirdiğimiz için Other/Browse seçeneğini seçiniz ve Klasör yolunu gösteriniz. (İndirmediyseniz eğer sistem bir alt menüde otomatik olarak son sürümü gösterir ve indirebilir.

Dikkat : Yüklemenin tamamlanabilmesi için Setting bölümünde bulunan Force Flash Mode seçeneğinin aktif olması gereklidir.

Ok deyin ve ilerleyin.

Küçük bir kutucuk çıkacak ve gerekli ve eksik olan dosyaları indirecek indirme bittikten sonra telefon kapanacak ve Recovery mode a geçip yüklemeye başlayacak.

Biraz zaman alacak bu uygulama sonunda herhangi bir hata çıkmadığı taktirde artık cihanız son sürüm ile açılacak…

Hayırlı Olsun 🙂

Not : Açmış olduğumuz Bootloader kilidini kapatmak isterseniz eğer yine uygulamanın Ana Menüsünde yer alan Relock Bootloader menüsü altında Oem Lock seçeneğine basarak tekrar geri kilitleyebilirsiniz.

Yardımcı olması için yabancı kaynakta yer alan videolu anlatımda mevcut :

Son Yazılar

Telefon İnternet Kullanımında Veri Tasarrufu Sağlama

Mobil İnternet Paketiniz Hemen Bitiyor Mu? Ay sonuna kadar paketiniz yetmiyor mu? Son aylarda çok fazla veri mi tüketiyorsunuz? Bu soruların nedeni her zaman siz...

WordPress Eklenti & Tema Türkçe Dil Dosyaları

Web üzerinde uzun yıllar wordpress kullanmış biri olarak bir çok eklenti ve temaların Türkçe Dil Dosyalarını çevirme gibi bir huy edinirim. Biraz milliyetçi bir huyum...

Ofis Çalışanları İçin Yardımcı Programlar

Ofis içerisinde çalışan yada bilgisayar ile çok haşır neşirseniz eğer iş yaşamınızda kullanabileceğiniz bir kaç uygulamayı tavsiye etmek gerekli diye düşündüm. Bu tür programları kullanmak...

Hepsiburada.com Şikayet Var!

Eminim sizde hepsiburada.com ile yada farklı E-Ticaret siteleri ile sorun yaşadınız ve sorununuzu nasıl çözeceğinizi ararken şikayetinizin çözümü için buraya geldiniz. Merak etmeyin haklıysanız...

Related articles

2 Comments

  1. hocam bende nexus 7 cihaz var. daha önce (yaklaşık bir yıl önce) bu işlemi yapmıştım ve cihazda kilit işareti kaldı. 5’ten 4.4.4 e dönmek istemiştim ama tekrar 5 i cihaz üzerinden güncelledim. şimdi o kilit işaretini nasıl kaldırabilirim?

Yorum Bırak

Please enter your comment!
Please enter your name here