Hepsiburada.com Şikayet Var!

Eminim sizde hepsiburada.com ile yada farklı E-Ticaret siteleri ile sorun yaşadınız ve sorununuzu nasıl çözeceğinizi ararken şikayetinizin çözümü için buraya geldiniz. Merak etmeyin haklıysanız eğer hakkınızı alırız. Çünkü ben haklıydım ve aldım.

Öncelikle bu makalenin de asıl amacı e-ticaret sektörünün büyümesi ile artan rekabet sonucu hepsiburada, n11 gibi sitelerin artık çirkefleşerek güvenini yitirmesi ve müşterileri mağdur etmesine sebep vatandaşın hakkını arama noktasında ne yapabileceğini öğretmek

Bunun için size kendi başımdan geçen olayı hem örnek ile hem internet üzerinden yaptığınız tüm alışverişlerde izlemeniz gereken yol olarak size aktarmaya çalışacağım.

2016 nın 10. ayında hem kendim hem akrabam için 2 cep telefonu siparişi verdim ve kendim için aldığım cep telefonunu kontrol ettim ve iade ettim. Daha sonra akrabam için almış olduğum telefonu inceledim ve ses sorunu ile karşılaştığım için onuda iade etmek zorunda kaldım.

İADE ALMADILAR – CAYMA HAKKIMI KULLANDIRMADILAR…

E-Ticaret siteleri üzerinden alışveriş yaptığınızda size ödeme yapmadan önce iki şey onaylatırlar. 1. Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun ve alışverişi internet üzerinden yaptığınızdan dolayı bunu düzenleyen 2. Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği dir.

Tüketici kanunu bize 10 numara 5 yıldızlı bir hak tanır.

Kanunun 48. maddesi internet üzerinden alışverişleri de kapsayan Mesafeli sözleşmeler bölümü altında yer alır ve 4. fıkrası aynen şöyledir:

” TÜKETİCİ, ON DÖRT GÜN İÇİNDE HERHANGİ BİR GEREKÇE GÖSTERMEKSİZİN VE CEZAİ ŞART ÖDEMEKSİZİN SÖZLEŞMEDEN CAYMA HAKKINA SAHİPTİR. CAYMA HAKKININ KULLANILDIĞINA DAİR BİLDİRİMİN BU SÜRE İÇİNDE SATICI VEYA SAĞLAYICIYA YÖNELTİLMİŞ OLMASI YETERLİDİR. “

Almış olduğunuz ürün kanunun belirli şartlar haricinde iade edilmesine hiçbir engel teşkil etmiyor. Bu sebeple cihazın bozuk olması vs gibi nedenler cayma hakkı süresi içerisinde talebiniz var ise kapsamıyor.

Hepsiburada.com’un Ürünü İade Almama Nedeni Ne?

Cayma hakkı kapsamında iade ettiğim ürün bozuk olduğu ve başkasına satılmamasını önlemek için iade açıklamasına ürünün bozuk olduğunu belirttim. Belirtmez olaydım! Hepsiburada bu fırsatı kullanarak ürünün bozuk olduğunu dair benden teknik rapor talep etti.

Neymiş! Ürün bozuksa bozuk olduğunu benim ispat etmem gerekliymiş! (Bu bilgiyi onlar vermiyor üstelik arayıp siz nedenini soruyorsunuz!)

Peki para verip aldığımız bu ürünü kullanmak için alıyoruz bozuk bir malın bozuk olduğunu ben neden ispat etmek zorundayım!

Ürün cayma hakkının kullanımın yanında ikinci bir durum söz konusu oldu.

O da..

AYIPLI MAL

Ürünü kabul etmeyip geri gönderdiler ve yine kanunu bildiğim için ürünü almadım ve kanunun ilgili maddelerini kendilerine hatırlattım. Bu arada çoktan E-Devlet üzerinden Tüketici Şikayet başvurusu yaparak işlemi başlattım.

Öncelikle ayıplı malın ne olduğunu belirtelim;

Ayıplı Mal :  Tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmaması ya da objektif olarak sahip olması gereken özellikleri taşımaması nedeniyle sözleşmeye aykırı olan maldır.

Yine Tüketici kanunun 10. maddesinin 1. fıkrasında Ayıplı maldaki İspat yükümlüğünün sorumluluğun kime ait olduğunu aynen şöyle belirtmektedir.

Teslim tarihinden itibaren altı ay içinde ortaya çıkan ayıpların, teslim tarihinde var olduğu kabul edilir. Bu durumda malın ayıplı olmadığının ispatı satıcıya aittir.

Bu nedenle ürünü almadım ve ürün tüketici şikayet başvurusunun sonuçlanmasına dek 8 kere kargoda gidip geldi.

Hepsiburada.com 4. şikayetten sonra kendisi teknik servise cihazı gönderdi. Bana da durumu takip etmem için takip numarası verdi. Kontrolümde cihazda keyboard yani klavye sorunu var şeklinde iletmişler görünüyordu. (Dokunmatik telefonda klavye yoktu tabi) Cihaz teknik kontrolde sağlam çıktı. 4 5 kişinin deneyerek mikrofon sorunu var dediği ürün teknik servisten sağlam çıktı!

Ürün 8. kez hepsiburadaya geri gittiğinde ise tüketici hakem heyetine yapmış olduğum başvuru sonuçlandı ve

PARAMI İADE ETTİLER!

Mağdur olduğum süre boyunca hepsiburada müşteri hizmetlerini arayarak bu size anlatmış olduğum bilgileri alabildim. Ürünün iade sebebini belirtmediler. Zar zor telefon görüşmelerinden öğrendim. Bu süre zarfında defalarca kanunu neden uygulamadıklarını neden sorun yarattıklarını sormama rağmen cevap alamadım. Şahsi hatam var ise düzeltmek adına kanunun hangi şartına göre iade ettiklerini, neden almadıklarını sordum. Sordum ki haklılarsa boşuna uğraşmayalım.

Ancak haklı bir tarafları olmadıkları için sistem üzerinden açılan yada telefonda sorulan bu sorulara cevap veremediler. Hakem heyetinin istediği savunmaya da cevap vermemişler.

Çıkan sonuç hepsiburadanın bana vermiş olduğu e posta adresine iletildi ve 2 3 gün daha bekleterek paramı iade ettiler.

Son Söz

Hepsiburada Türkiye’nin en kaliteli E-Ticaret sitelerinden biri bu süreçte yine siteden alışveriş yapmaya devam ettim. Devamda edeceğim ancak firmalar ne kadar kaliteli olursa olsun bu tür sorunlar yaşamanız muhtemel olabilir bu yüzden tüketici olarak kanunu iyi bilmeniz gerekli. Bu konuda kendimce bir android uygulama yapacağım ve tüketici sorunlarının kısa sürede çözümüne dair hızlı bir şekilde öğrenerek hareket etmenize yardımcı olmayı düşünüyorum. Henüz şablonu oluşturamadım.

Son Yazılar

Telefon İnternet Kullanımında Veri Tasarrufu Sağlama

Mobil İnternet Paketiniz Hemen Bitiyor Mu? Ay sonuna kadar paketiniz yetmiyor mu? Son aylarda çok fazla veri mi tüketiyorsunuz? Bu soruların nedeni her zaman siz...

WordPress Eklenti & Tema Türkçe Dil Dosyaları

Web üzerinde uzun yıllar wordpress kullanmış biri olarak bir çok eklenti ve temaların Türkçe Dil Dosyalarını çevirme gibi bir huy edinirim. Biraz milliyetçi bir huyum...

Ofis Çalışanları İçin Yardımcı Programlar

Ofis içerisinde çalışan yada bilgisayar ile çok haşır neşirseniz eğer iş yaşamınızda kullanabileceğiniz bir kaç uygulamayı tavsiye etmek gerekli diye düşündüm. Bu tür programları kullanmak...

Hepsiburada.com Şikayet Var!

Eminim sizde hepsiburada.com ile yada farklı E-Ticaret siteleri ile sorun yaşadınız ve sorununuzu nasıl çözeceğinizi ararken şikayetinizin çözümü için buraya geldiniz. Merak etmeyin haklıysanız...

5 Comments

  1. hepsi burada .com dan samsung cep telefonu cihaz aldım. 4 gün oldu. ama ürünü iade edip başka bir telefon almak istiyorum. izlemem gereken yol nedir ?

  2. Telefonum için hakem heyetinden para iadesi kararı çıktı. Kararın hepsiburadaya ve bana ulaşmasının üzerinden bir ay geçti. Sürecin başlaması için telefonu iade etmem gerektiğini söylüyorlar. Fakat sürat kargo üzerinden verdikleri kodlar geçersiz çıkıyor. bir hafta bekletip yeni kod veriyorlar. Bu şekilde oyalıyorlar. Nasıl bir yol izlemeliyim? Siz direk iadenizi alabildiniz mi?

    • Evet hepsiburadaya bende 2. el bir telefon vermek istedim. Sistemleri yanlış kod veriyor ve düzelttik diyorlar ancak düzelen bir şey olmuyordu.

      Müşteri hizmetlerini arayın ve açık adres isteyin. Öyle gönderin. Oda olmuyorsa faturanız vardır. Fatura üzerindeki adrese kargoyla gönderin. Onlar uğraşsın siz değil.

Yorum Bırak

Please enter your comment!
Please enter your name here