Telefon İnternet Kullanımında Veri Tasarrufu Sağlama

Mobil İnternet Paketiniz Hemen Bitiyor Mu? Ay sonuna kadar paketiniz yetmiyor mu? Son aylarda çok fazla veri mi tüketiyorsunuz?

Bu soruların nedeni her zaman siz olmayabilirsiniz. Bazen bazı ayarlar otomatik olarak gereksiz veri tüketmenize neden olabilir.

Şimdi Android Cihaz Kullananlara özel mobil internet kullanımınızı düşürecek birkaç püf noktasını sizlerle paylaşacağım.

Facebook Uygulamanızı Yapılandırın

Türkiye’de en çok kullanılan mobil uygulamalardan biri Facebook, Facebook’un bazı ayarlarını yapılandırmak mobil internet kullanımınıza etki edecektir. Bunun için aşağıdaki değişiklikleri yapabilirsiniz.

Facebook uygulamasını açın üst sekmelerde en sonda yer alan yatay üç çizgili menüye gelin ve ekranı aşağıya kaydırarak “Ayarlar ve Gizlilik” menüsü altında “Ayarlar” seçeneğine girin. Açılan ekranda ise ekranı yine en aşağı kaydırın ve “Medya ve Kişiler” menüsüne girin.

Genel ayarlar altındaki ayarları aşağıda ki gibi düzenleyin:

  • Fotoğrafları HD olarak yükle: Bu özelliği kapatarak gönderilerde yer alan görsellerin kalitesini düşürerek veri kazancı sağlayabilirsiniz.
  • Videoları HD olarak yükle: Bu özelliği kapatarak gönderilerde yer alan videoların kalitesini düşürerek veri kazancı sağlayabilirsiniz.
  • Otomatik Oynatma: Bu özellik facebookta gönderileri aşağı doğru kaydırırken ekrana gelen videoyu otomatik olarak yükler ve oynatmaya başlar bu özelliği “sadece wifi bağlantılarında” şeklinde düzenleyebilirsiniz. Yâda kapatmak istiyorsanız “Videoları asla oynatma” seçeneğini seçebilirsiniz.

Messenger Uygulamanızı Yapılandırın

Facebook uygulamasından mesaj aldığınızda mecbur okumak için messenger uygulamasını indirmek zorundasınız. Yani pek kullanmasanız da bu uygulama içinde veri kullanımını optimize etmenizi öneririm.

Messenger uygulamasını açın, Sağ üst köşede profil resminize tıklayınız. Açılan ekranda aşağı doğru kaydırdığınızda Veri Tasarrufu menüsüne giriniz. Açılan ekranda yer alan butonu aktif değilse aktif ediniz.

Instagram Uygulamanızı Yapılandırın

Instagram telefonunuzda kurulu ise ve gerekli yapılandırma yapılmadıysa telefonunuzda en çok veri tüketen uygulama diyebiliriz.

Instagram kullanmasanız dahi arka planda keşfet bölümü yeni paylaşımlar yüklemeye devam etmekte.

Bunun için aşağıdaki değişiklikleri yapmanızı öneririz.

Sağ alt köşede bulunan profil sayfanıza giriniz. Sağ üst köşede üç yatay çizginin bulunduğu butona tıklayarak ekranın sola doğru kaymasını sağlayarak menüyü açınız. Burada altta bulunan “ayarlar” menüsüne tıklayınız. Gelen menü içerisinde “Hesap” seçeneğine giriniz. Yine gelen menü içerisinde “Hücresel Veri Kullanımı” menüsüne giriniz.

  • Veri Tasarrufu: Bu seçeneği etkinleştirin. Bu seçenek ile yine Facebook’ta olduğu gibi videolar önden yüklenmeyecek ve ciddi bir tasarruf sağlanacaktır.
  • Yüksek Çözünürlüklü Medya: Burada yer alan ayarı “Sadece Wifi” olarak değiştirmeniz yeterlidir. Dilerseniz tamamen kapatabilirsiniz.

Birden fazla hesap ile oturum açtıysanız eğer tüm hesaplar için bu işlemi yapmayı unutmayın.

Whatsapp Uygulamasını Yapılandırın

Whatsapp aslında oldukça az veri tüketir ancak bu uygulama içinde bazı küçük fayda sağlayacak ayarlar mevcut.

Whatsapp uygulamanıza giriniz. Sağ üst köşede üç noktaya tıklayınız ve “Ayarlar” menüsüne giriniz. Veri ve Depolama Kullanımı menüsüne giriniz.

Medyayı otomatik indir menüsü altında yer alan ayarları düzenleyiniz. Burada yer alan ayarlar tamamen size aittir ancak aşağıdaki şekilde düzenlemeniz yerinde olur.

Mobil Veri Kullanırken: Videolar seçeneğinde tik var ise kaldırın.

Görüntülü Görüşmeler için hemen altında bulunan Arama Ayarları menüsü altında Düşük Veri Kullanımı özelliğini aktif ediniz.

Google Chrome İnternet Tarayıcı Uygulamasını Yapılandırın

Telefonunuzla internete girdiğiniz sayfalarda da veri tasarrufu sağlayabilirsiniz. Çok fazla etki etmese de bu özelliği kullanmanızı öneririz.

Google Chrome uygulamasını açınız. Sağ üst köşeden üç nokta menüsüne tıklayınız. Gelen yan sekmede Ayarlar bölümüne tıklayınız. Gelen menü ekranında alt bölümde bulunan Basit Mod menüsüne giriniz. Kapalı ise Butonu Açık konuma getirerek veri tasarrufunu aktif edebilirsiniz.

Mobil Veri Kullanımı İzleme

Android telefonlarda yine mobil veri kullanımınızı izleyeceğiniz bir menüde yer almaktadır. Bu menü ile uygulamaları görebilir. Kullanmadığınız ve veri harcayan uygulamaları kaldırarak veri tasarrufu yapabilir. Aylık dönemler halinde verilerinizi inceleyebilirsiniz.

Ayarlar menüsüne giriniz. Her telefonun menü yapısı kendisine özgü olduğundan farklı isimler ile anılabilir. Genelde en üstte ilk 3 menü içerisinde yer alan Ağ, İnternet, Mobil Veri şeklinde farklı isimlerle tanımlanabilecek menüye giriniz. Daha sonra Mobil Veri menüsüne giriniz. Burada dilerseniz mobil veriyi sınırlayabilirsiniz. Mobil veri kullanımı sınırla butonunu açtığınızda alt bölümde yer alan grafikte sarı bir çizgi belirlenecek ve engel koymak istediğiniz veri limitini ayarlayabilirsiniz. Kırmızı çizgi ile uyarı almak istediğiniz limiti belirleyebilirsiniz. Operatörün hesaplamış olduğu mobil veri ile telefonun hesaplaması farklı olabilir bu nedenle tarih aralığını da doğru ayarlamanız önemlidir. Fatura kesim tarihini tarih aralığında girmeyi unutmayın.

Son Yazılar

Telefon İnternet Kullanımında Veri Tasarrufu Sağlama

Mobil İnternet Paketiniz Hemen Bitiyor Mu? Ay sonuna kadar paketiniz yetmiyor mu? Son aylarda çok fazla veri mi tüketiyorsunuz? Bu soruların nedeni her zaman siz...

WordPress Eklenti & Tema Türkçe Dil Dosyaları

Web üzerinde uzun yıllar wordpress kullanmış biri olarak bir çok eklenti ve temaların Türkçe Dil Dosyalarını çevirme gibi bir huy edinirim. Biraz milliyetçi bir huyum...

Ofis Çalışanları İçin Yardımcı Programlar

Ofis içerisinde çalışan yada bilgisayar ile çok haşır neşirseniz eğer iş yaşamınızda kullanabileceğiniz bir kaç uygulamayı tavsiye etmek gerekli diye düşündüm. Bu tür programları kullanmak...

Hepsiburada.com Şikayet Var!

Eminim sizde hepsiburada.com ile yada farklı E-Ticaret siteleri ile sorun yaşadınız ve sorununuzu nasıl çözeceğinizi ararken şikayetinizin çözümü için buraya geldiniz. Merak etmeyin haklıysanız...

Related articles

Yorum Bırak

Please enter your comment!
Please enter your name here