WordPress İçin Gerekli Olan 19 Eklenti

Sizde bu gezmiş olduğunuz wordpress sitesi gibi bir siteye sahipseniz eğer web sitenizin gelişimi için bazı eklentilere ihtiyacınız var demektir. Siteniz için hem güvenlik, hem kullanılabilirlik açısından bu uygulamalar oldukça işinize yarayacağını düşünüyorum. Özellikle Sep araçlarını mutlaka kullanmanızı tavsiye ederiz.

Haydi başlayalım.

1. Jetpack

Jetpack, wordpress tarafından geliştirilmiş içerisinde bir çok araç barındıran Türkçe bir uygulamadır. Bu uygulamalar ile bir ihtiyacınızı gördüğünüz gibi bir çok eklenti yükleme işlevinden de kurtulmuş oluyorsunuz. İçerisinde barındırılan bazı eklentileri sayarsak; Abonelik, lightbox resim gösterimi, Otomatik sosyal medya bildirimleri, Güvenlik, Mobil Tema, Favorin,  Site istatistikleri gibi 35 den fazla uygulama mevcuttur.

Not : Kullanmadığınız eklentileri kapatarak web sitenizin performansının düşmemesini sağlayabilirsiniz.

2. Breadcrumb NavXT

Bu uygulama Google Seo açısından önemli bir uygulamadır. Google ve diğer arama sonuçlarında konunun bağlı bulunduğu hiyerarşiyi yolunu arama sonucunda göstermektedir. Böylece aramayı kolaylaştırdığı gibi Google tarafından web sitenizin değerliliğine de fayda sağlar.

Örn :

 

 

 

3. UpdraftPlus – Backup/Restore

Bu eklenti wordpress sitenizin yedeklenmesi ve geri çekilmesine olanak sağlar. Eklenti ücretsizdir ve periyodik olarak web sitenizi yedeklemenize olanak sağlar. Bir çok popüler yedekleme eklentisinden daha kolay çalışma olanağı sağlarken küçük ve basit anlatımlı ingilizceye pek ihtiyaç duymadan ayarlamalar ile bu yedeklemeleri Google Drive gibi online sürücülere yedekleyebilirsiniz.

4.  WordPress SEO

Web siteniz için arama motoru optimizasyonu yapmanız şart All in one Pack den daha etkili ve daha çok ayara sahip olan bu uygulamayı eklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz. İçerisinde Başlıklar, Meta verileri, Sosyal Medya, XML Web Site Haritaları, Breadcrumb ayarları dahi bir çok ayarı basit bir şekilde yapabilir optimize edebilirsiniz.

5. WP Smush

Resimden de anlaşılacağı üzere web sitenize yüklemiş olduğunuz resimleri otomatik olarak boyutlarını değiştirmeden küçültmeye yarayan bir eklenti. Gerek yeni yükleyeceğiniz gerekte önceden yüklenmiş resimleri optimize etmenizi yarar. Bu Seo Açısından oldukça önemlidir.

6. WP Super Cache

Wp Super Cache web sitenizin ön belleğe alınarak hızlı bir şekilde siteye girenlerin tarayıcılarında yüklenmesine olanak sağlayan eklentilerden sadece biri, bu konuda bir çok eklenti olmasına rağmen kullanılabilirlik açısından ve önbellek konusunda bilgi sahibi olmayan biri için oldukça yardımcı bir uygulama diyebiliriz.

7. Yet Another Stars Rating

Bu uygulama web sitenize puan sistemini entegre etmenizi sağlar, Uygulama google arama sonuçlarında yıldızlı sonuçlar çıkarmanıza olanak sağlar. Bu eklentiye rakip olan Rating-Widget: Star Rating System adlı eklentiyi kullanmamanızı öneririz. Çünkü çok fazla bellek tüketimi yaparak web sitenizin hızını oldukça yavaşlattığını tespit ettim.

8. Shortcodes Ultimate

Sitenize renklilik ve kullanılabilirlik anlamında kolaylık sağlayan bir uygulama, Web sitenizin içeriğine uyarılar, kutular, video kutuları, butonlar gibi ihtiyacınız olan bir çok aksesuarı sağlayan bir eklenti. Ancak uygulamayı kullanmadan önce hatırlatma yapmakta fayda var. Bu eklenti yazılarınızda değişiklikler yapacağından sildiğiniz anda tüm kodlar pasif hale geleceğinden yazılarınızda çirkin bir görüntü yaratacaktır. Kullanmadan önce düşünmenizde fayda var. Ancak piyasanın en iyi eklentisinin de bu olduğunu söylemekte yarar var.

9. WordPress Related Posts

Benzer yazılar eklentisi, bu uygulama yazınıza benzer yazıları yazı altlarında yada yan menü alanında göstermenize yardımcı oluyor. Aslında bu uygulamadan daha iyi bir algoritmaya sahip olan Yet Another Related Posts Plugin (YARPP) eklentisi var ancak resim ile gösterimde kodlama hatasından mıdır nedir düzgün bir görüntü elde edemiyorsunuz.  Ancak bu uygulamada oldukça iyi ve işe yarar olduğunu söyleyebilirim. Manuel olarak benzer yazılara müdahale edebiliyorsunuz.

10. Revision Control

WordPress de yazmış olduğunuz yazılar otomatik olarak yedeklenir ve her yazının kaydı database de tutular. Yazılan yazının son kaydı güncel ise yayınlanır ve ziyaretçiye bu gösterilir. Hem database i şişirmemek adına hemde yazıları düzenlerken yüklenmenin daha hızlı olması adına bu uygulamayı yüklemenizi öneririm. Revision Control otomatik olarak wordpressin oluşturduğu yedeklemeleri temizleyerek son yedek kaydını tutuyor.

11. Limit Login Attempts

Bu uygulama web sitemin otomatik script kurulumu sırasında önerildi. Aslında tam olarak ne işe yaradığını bilmiyordum ancak oldukça yararlı bir uygulama çıktığını söyleyebilirim. Web sitesine yapılan spam giriş saldırılarını önleyen bir uygulama 3 giriş hakkı veren ve 3. girişten sonra 20 dk süre ile girişi kilitleyebilmesiyle güvenlik anlamında oldukça iyi bir uygulama. Tabi süre ve deneme sayısını değiştirmek tamamı ile size kalmış. Uygulama Türkçe ve rahat kullanıma sahip.

12. Yoast Google Analytics

Web sitenizde kullanıcı girişleri için istatistik tutuyorsanız eğer bu uygulama oldukça idealdir diyebiliriz. Otomatik olarak senkronizasyon olarak verileri google gönderir. Diğer Google Analytics uygulamalarını da kullanabilirsiniz.  Performans açısından bir çok uygulama birbirine benzeyecektir.

13. Disqus Comment System

Disqus bir yorum sistemidir. Bir çok wordpress sitesinin yanında diğer altyapıda ki sistemlerde bu uygulamayı kullanmaktadır. WordPressin kendisine ait bir yorum sistemi mevcut ancak sitenizie giren ziyaretçilere hem sosyal medya hesapları ile oturum açmak için üye olma şartı gibi zorlamalardan kaçmak hemde spam mesajlardan korunmak adına oldukça güzel bir uygulama. Disqus üzerinden web sitenize ziyaretçi de çekmeniz mümkündür.

14. Broken Link Checker

Türkçe adıyla kırık bağlantı bildirici eklentisi ile sitenizde yazılarınızda var olan linklerin kaldırılması, ulaşılamaması gibi durumlarda sizi bilgilendirmektedir. Böylece linkleri düzenleyebilir kaldırabilirsiniz. Uygulama seo açısından da önemli olduğunu hatırlatmakta yarar var.

15. Akıllı Adsense

Bu uygulama Google Adsense eklentisine alternatif olarak kullanabilirsiniz. Google adsense ile belirleyeceğiniz yerlere reklamları seçerek ekleyebilirsiniz. Ayrıca mobil sitenizede otomatik olarak reklamlar geliyor. Ancak Google Adsense genel itibari ile yazıdan uzak alanlara eklenmeyi destekliyor. Hatta bazı temalar ile uyumlu bile olmayabiliyor. Buda adsene üzerinden reklam gelirlerini maalesef etkililiyor. Akıllı adsense uygulaması ile yazıya yakın yerlere eklentiyi ekleyebilirsiniz. Ancak şu iki farka dikkat etmelisiniz. İlk Google adsense eklentisini kurmanızda fayda var eğer temanıza uygun değil ise Akıllı Adsense i yüklemelisiniz. Akıllı adsense ile esnek reklam birimlerini kullanmanız mobil sürümler içinde faydalı olacaktır.

16. Redirection

Bu uygulama sitenizden kaldırdığınız ve google tarafından yada kullanıcılar tarafından sitenize girişlerde 404 sayfaları almamak için kullanabilirsiniz. Sitenizden kaldırdığınız bir yazı için google aramalarından girdiğinde kullanıcı yazının taşındığı başka bir sayfaya yada ana sayfaya yönlendirebilirsiniz. Seo açısından ve kullanıcı açısından oldukça yararlı bu uygulamayı mutlaka yükleyecekleriniz arasına yerleştirin.

17. Page Builder by SiteOrigin

Page Builder bir sayfa oluşturma aracıdır. Bu araç ile bir çok widget eklentisini yazınıza ekleyebilir. Sayfayı bölümlere ayırabilir ve profesyonel sayfalar oluşturabilirsiniz. Bu eklenti ile birlikte kendinize özgü widget oluşturmak için Black Studio TinyMCE Widget eklentisi ve kolay sayfa oluşturmak için eklentiye ek SiteOrigin Widgets Bundle eklentilerinide eklemenizi tavsiye ediyorum.

18. WP-PageNavi

Bu uygulama eğer temanız sayfalamayı desteklemiyor ise sayfalar altında diğer sayfaları numaralandırmaya yarıyor. Sayfa 2…Sayfa 3. şeklinde.

19. Google Captcha (reCAPTCHA) by BestWebSoft

Google tarafından desteklenen bir captcha uygulamasıdır. Bu uygulama ile web sitenizde yer alan girişlerde spam girişleri engellemek adına kullanabileceğiniz işe yarar bir uygulamadır. Uygulanın en güzel yanı büyük çoğunlukla sayı ve harf girişi gibi gereksinimlere kullanıcıları zorlamaması.

 

Son Yazılar

Telefon İnternet Kullanımında Veri Tasarrufu Sağlama

Mobil İnternet Paketiniz Hemen Bitiyor Mu? Ay sonuna kadar paketiniz yetmiyor mu? Son aylarda çok fazla veri mi tüketiyorsunuz? Bu soruların nedeni her zaman siz...

WordPress Eklenti & Tema Türkçe Dil Dosyaları

Web üzerinde uzun yıllar wordpress kullanmış biri olarak bir çok eklenti ve temaların Türkçe Dil Dosyalarını çevirme gibi bir huy edinirim. Biraz milliyetçi bir huyum...

Ofis Çalışanları İçin Yardımcı Programlar

Ofis içerisinde çalışan yada bilgisayar ile çok haşır neşirseniz eğer iş yaşamınızda kullanabileceğiniz bir kaç uygulamayı tavsiye etmek gerekli diye düşündüm. Bu tür programları kullanmak...

Hepsiburada.com Şikayet Var!

Eminim sizde hepsiburada.com ile yada farklı E-Ticaret siteleri ile sorun yaşadınız ve sorununuzu nasıl çözeceğinizi ararken şikayetinizin çözümü için buraya geldiniz. Merak etmeyin haklıysanız...

Related articles

Yorum Bırak

Please enter your comment!
Please enter your name here