WP Soru Cevap Eklentisi – Sabai Discuss + Türkçe

 

Sabai Discuss Hakkında

WordPress projem için soru cevap eklentisi olarak WordPress ile entegreli Q2A scriptini kullanıyordum. Bu script oldukça iyi olmasına karşın google ile arama yaparak gelenleri siteyi çekme konusunda başarısız. Yani her ne kadar link ekleyerek yönledirme yapsak da o link pek bir göze batmıyor. Ayrıca bir css düzenlemesi gerekiyordu. Daha doğrusu profesyonel bir kişinin elinden geçmesi gerekliyordu.

Bende bir çok ücretsiz eklentiyi denedikten sonra Sabai Discuss eklentisinde karar kıldım ve satın aldım.

Eklenti iyi sayılmasına karşın mükemmel bir eklenti demem mümkün değil. İsterseniz ne yönden iyi ne yönden kötü şöyle bir sayalım ve satın almaya karar verdiyseniz size yardımcı olalım.

Sabai Discuss Eksikleri

 • Satıcı desteği pek iyi değil. Benim gibi İngilizce bilmeyenler için anlaşmak oldukça zor çünkü satıcınında İngilizcesi pek iyi değil. Video çekerek anlatmaya çalıştım hiçbir zaman geri dönmedi.
 • Soru başlıkları yok. Soru içeriğine girdiğinizde sorunun sadece soru kısmı var başlık single page dediğimiz soruya ait sayfada görünmüyor.
 • Türkçeleştirmenin %90 ı yapılabilir. Ancak bazı bölümleri Türkçeleşmiyor. Ayrıca yeni moda olarak artık programcılar parçalı Türkçeleştirme yapıyor. Yani bir bölümde “Add Question” çevirisini tamamen değilde “Add” kısmı ayrı “Question” kısmını başka yerde de kullanacağından ayrı ayrı çeviriyor. İngilizce cümle yapısı Türkçe’ye uymadığı için cümleler içerisinde hatalar oluyor. Yani Çeviri “Ekle Soru” olarak dönüyor. Bu sebepten Türkçeleştirmeler bazı noktalarda saçma görünüyor. (Yani problem benim Türkçeleştirmemden değil kodlayıcının çevirinin neden var olduğunu bilmemesinden)
 • Oylama özelliğinin açma kapama özelliği yok.
 • Widgetler Yetersiz. Yazılar içeriğini tarayıp Benzer sorular eklentisi yok. Ancak sorular sayfasında sorular içerisinde benzer yazılar mevcut.
 • Soru başlıklarını seo için düzenlemeniz gerektiğinde site üzerinden yaptığınızda bağlantı linki güncellenmiyor. Bunun için panelden düzenlemeniz gerekiyor.
 • Herhangi bir soruya panel üzerinden cevap vermeniz gerektiğinde cevap paneline girerek cevabı yazdıktan sonra soruyu aratmanız gerekiyor. Yani bir soruyu açıp bunun cevabını vereyim diyemiyorsunuz.
 • Arama widgeti bende çalışmıyor. Sanırım benimle alakalı bir durum. Ayrıca soru sayfasında arama kutusu üzerinden soru yazarken var olan soruları göstermesine rağmen detaylı arayamıyor.
 • Soru başlığı ile içerik aynı olduğunda google seo hatalı alınıyor!!
 • Panelde yer alan bazı çeviriler bir İngilizce bir Türkçe oluyor. Nedenini çözemedim.

Sabai Discuss Olumlu Yanları

 • Spam koruması gelişmiş
 • Kimler soru, cevap, yorum yapabilir gibi gelişmiş seçenekler tanımlayabilirsiniz.
 • Filtreleme özelliği detaylı
 • Kategori ve etiketleme özelliği mevcut
 • Tüm e posta ayarları yapılandırılabilir. Cevap, soru bildirimleri, geri bildirim vs..
 • Soru sayfası, cevap sayfası gibi sayfalar tanımlanabilir.

Artıları ve eksiklikleri kabaca böyle eğer memnun kaldınız mı tavsiye eder misiniz diye sorarsanız ben bu eklentinin bu fiyatı hak etmediğini söyleyebilirim. 10 yada 12 dolar olabilir.  Başka eklenti arayışıma devam edin derim.

Sabai Discuss Türkçe Dil Dosyası

Eklenti yukarıda da belirttiğim gibi kodlamadan dolayı Türkçeleştirme sorunları var ancak kullanıcıların görmüş olduğu ekranlarda çoğu Türkleştirme de sıkıntın yok diyebilirim. Büyük sorun kontrol panelinde. Türkçe dil dosyalarının nasıl yükleneceğini de yazılımcı tam anlatamadığından internette tesadüfen buldum.

Aşağıda yer alan butonlar ile indirdiğiniz dil dosyalarını

…..wp-content/languages/plugins/

altında yer alan dil dosyalarının arasına atın.

Dil dosyaları 2 parça halindedir.

Panel ve Ayarlar bir dosyada (%85 Türkleştirme)

Site kullanıcısının gördüğü çeviriler bir dosyadadır. (%95 Türkçeleştirme)

Son Yazılar

Telefon İnternet Kullanımında Veri Tasarrufu Sağlama

Mobil İnternet Paketiniz Hemen Bitiyor Mu? Ay sonuna kadar paketiniz yetmiyor mu? Son aylarda çok fazla veri mi tüketiyorsunuz? Bu soruların nedeni her zaman siz...

WordPress Eklenti & Tema Türkçe Dil Dosyaları

Web üzerinde uzun yıllar wordpress kullanmış biri olarak bir çok eklenti ve temaların Türkçe Dil Dosyalarını çevirme gibi bir huy edinirim. Biraz milliyetçi bir huyum...

Ofis Çalışanları İçin Yardımcı Programlar

Ofis içerisinde çalışan yada bilgisayar ile çok haşır neşirseniz eğer iş yaşamınızda kullanabileceğiniz bir kaç uygulamayı tavsiye etmek gerekli diye düşündüm. Bu tür programları kullanmak...

Hepsiburada.com Şikayet Var!

Eminim sizde hepsiburada.com ile yada farklı E-Ticaret siteleri ile sorun yaşadınız ve sorununuzu nasıl çözeceğinizi ararken şikayetinizin çözümü için buraya geldiniz. Merak etmeyin haklıysanız...

Related articles

9 Comments

 1. Üstat bu eklenti var olan portal/site temasını olumsuz etkiliyor mu? yani eklentiyi kurduktan sonra temada sıkıntılar çıkarıyor mu?

  • Valla etkilemiyor desem yalan olur. Tema ile eklentinin yazı bölümü çakışabiliyor. Yani yazım yazarken kullandığımız kalın, italik, altı çizgili gibi özellikleri olduğu bölüm kilitleniyordu mesela.

Yorum Bırak

Please enter your comment!
Please enter your name here